10+1 tanács a mentális egészséged megőrzéséért

A felvételi időszak

A felvételi időszak kihívással és bizonytalansággal teli, hiszen látszólag az egész további életedről kell döntened. Emellett sokszor a tanárok sem könnyítik meg a dolgodat folyamatos nyomásgyakorlással, és az extra sok feladattal. Úgy érezheted, hogy a gyerekkorod a végéhez közeledik, innentől kezdve kilépsz a nagybetűs életbe, ahol nem vigyáz majd rád senki. Milyen egyetemet válassz? Hány pontos érettségi kell ahhoz a szakhoz, amit szeretnél? Külföldön, vagy itthon tanulj tovább? Milyen szakma illik hozzád? Mi lehet az életcélod? Hogyan fogsz érvényesülni? Ilyen alapvető kérdésekig juthatsz el ilyenkor, amik természetükből fakadóan szorongást okozhatnak. Hogyan küzdhetünk meg ezzel a sok stresszel? Egy kis szorongás kelleni fog, hogy mozgósítsd az erőforrásaid, de ha azt érzed, hogy már inkább csak hátráltat téged, akkor érdemes ezzel foglalkozni. Összeszedtünk neked néhány tudományosan megalapozott tippet, amik segíthetnek kordában tartani a stresszt.

1.
Ne hasonlítsd magad másokhoz!

Mindenkinek egyedi az útja az önmegvalósítás felé, ha másokhoz hasonlítod magad, azzal magadat hátráltatod. Ez fokozottan igaz a social media oldalakon látott tartalmakra, hiszen ott általában igyekszünk sikeresebbnek, boldogabbnak mutatni magunkat. Azt érezheted, hogy a legtöbb ember ügyesebb, elhivatottabb, szerencsésebb nálad, de ez egy torz kép, ami nem felel meg a valóságnak. Mielőtt leértékelnéd magad, amiért nem tartasz ott, mint mások, tedd fel ezt a kérdést: Tényleg szeretném azt amit látok másokon, vagy csak jól mutatna az instámon?

2.
Vedd észre, amikor halogatsz!

A rengeteg feladat és határidő között könnyen belekerülhetsz a halogatás spirálba. Ha az utolsó pillanatra hagyod a dolgaidat, az csak tovább növeli a stresszt, és még a szabadidődet is elrontja. A telefonozás, azon belül is a céltalan görgetés a leggyakoribb pótcselekvés, amivel eltereljük a figyelmünket a feladatainkkal kapcsolatos szorongásról. Ez átmenetileg segít, de amikor abbahagyjuk, akkor csak erősebben tér vissza a feszültség, amit elnyomtunk vele. Inkább tudd le előbb a dolgaidat, hogy maradjon időd a tényleges pihenésre.

3.
Ne az alvásból vegyél el időt!

18-19 évesen sokszor még napi 8 óra alvás után is fáradtnak, kialvatlannak érezhetjük magunkat, főleg, ha egy stresszes időszakon megyünk keresztül. A túl kevés alvás tünetei lehetnek a napközbeni koncentrációs nehézségek, irritáltság, memóriaproblémák, és érzelmi túlterhelődés. Igyekezz kialakítani egy elalvás előtti rutint valamilyen megnyugtató tevékenységgel, mint az olvasás, vagy a naplóírás. Sokszor a szorongató gondolatainktól nem tudunk, aludni, ilyenkor érdemes felkelni, és leírni ezeket.

4.
Ne vállald túl magad!

Az érettségi évben (és máskor is) jogod van nemet mondani a különböző extra kérésekre, tevékenységekre. Ne feledd, az a cél, hogy a maximumot hozd ki magadból az érettségin, és ez úgy fog a legjobban menni, ha semmi más nem tereli el a figyelmed. Figyeld meg, hogy hol vannak a határaid, és ne vállalj többet, mint amit teljesíteni tudsz.

5.
Rendszerezd az idődet!

Ez nem azt jelenti, hogy minden percedet be kell osztanod. Bőven elég, ha elhatározod, hogy aznap hány órát töltesz tanulással, vagy szakok keresgélésével. Ha ezzel végeztél, akkor nyugodtabban tudsz kikapcsolódni. Annak ellenére, hogy a feladatok szinte végeláthatatlannak tűnhetnek, nem kell folyamatosan ezekkel foglalkoznod.

6.

Állíts kisebb, elérhető célokat!

Egy jól kitalált cél a segítségedre van, mert motivál, és csökkentheti a stresszt. Minél kisebb, konkrétabb, és időben beláthatóbb a célod, annál több sikerélményed lesz. Például ahelyett, hogy “Kitalálom melyik szakra szeretnék menni.”, kitűzheted célul, hogy “A hét végéig 2 órát töltök azzal, hogy szakokat keresgélek.”

7.
Fókuszálj azokra a dolgokra, amiket te irányítasz!

Sokszor észrevétlenül is olyasmit akarunk befolyásolni, ami fölött valójában kevés kontrollunk van. Ilyen lehet például mások véleménye, elvárásai, érzelmei, vagy éppen az idei felvételi ponthatárok. Ha bizonytalan vagy, rajzolj egy kört, és írj bele olyan dolgokat, amiket könnyedén befolyásolhatsz (pl. milyen sorrendben tanulom meg a tételeket, mennyit sportolok, milyen zenét hallgatok, mennyire tartok rendet magam körül), kívülre pedig azokat, amiket nem tudsz befolyásolni. Arra fókuszálj, ami a körön belülre került, a többit pedig enged el!

8.
Tájékozódj!

Minden információ segít az egyetemválasztásban, és csökkenti a bizonytalanságod. Próbálj olyan emberekkel beszélni, akik már elvégezték az adott szakot, menj el az egyetemek nyílt napjaira, írj össze kérdéseket amik fontosak neked.

9.
Készíts magadnak egy gondolattérképet!

A sok információtól könnyen túlterhelődhetünk. Ilyenkor segít ha leírjuk az ötleteinket, információkat az adott szakokkal kapcsolatban.

10.
Nyugi!

Könnyű elhanyagolni az öngondoskodást a sok feladat mellett. Hallgass zenét, sétálj, kapcsold ki az agyad, vegyél egy jó meleg fürdőt. A relaxációval nem csak a testednek, de az agyadnak is jót teszel. Amikor ezer dolog van a fejünkben egyszerre, az olyan, mintha az agyunk egy zsúfolt nappali lenne: Szinte lépni sem tudunk a bútoroktól, ezért nehezen jutunk egyről a kettőre. Amikor relaxálunk, olyan, mintha egy tágas teremben sétálnánk: Könnyebben eljutunk a terem különböző pontjaira, és meg tudjuk vizsgálni a helyzetet más szemszögből is. Ilyenkor születnek a legjobb ötleteink is.

10+1 
Beszélj egy szakemberrel

A fenti tanácsok mellett ilyenkor különösen fontos, hogy ha elveszettnek érzed magad, kérj segítséget egy pszichológustól. Egyes pszichológusok kifejezetten karriertanácsadással, pályaorientációval foglalkoznak, Érdemes szakemberhez fordulni, ha:

1. Jó lenne tisztábban látni a pályaválasztás útvesztőjében.
2. Feszültnek, túlterheltnek érzed magad.
3. Kimerültnek, lehangoltnak, motiválatlannak érzed magad.
4. Úgy érzed, elakadtál egy döntéshelyzetben.

Motivált és életrevaló hallgatókat képzünk.

A METU együttműködő közege melletted áll, hogy felismerd erősségeid, és kihozd magadból a legjobbat az élet minden területén! Segítünk, hogy olyan valódi gyakorlati tudást szerezz, amely az életből vett kihívásokból építkezik, és igazi versenyelőnyt jelent karriered során.

És közben lehet élmény a tanulás? Igen! Mi ebben hiszünk!

Cím

1148 Budapest,
Nagy Lajos király útja 1-9.

E-mail

felveteli@metropolitan.hu

Telefon

+36 1 273 2419

Metropolitan.
Az Alkotóegyetem

Motivált és életrevaló alkotókat képezünk.

A METU együttműködő közege melletted áll, hogy felismerd erősségeid, és kihozd magadból a legjobbat az élet minden területén! Segítünk, hogy olyan valódi gyakorlati tudást szerezz, amely az életből vett kihívásokból építkezik, és igazi versenyelőnyt jelent karriered során.

És közben lehet élmény a tanulás? Igen! Mi ebben hiszünk!

Cím

1148 Budapest,
Nagy Lajos király útja 1-9.

E-mail

felveteli@metropolitan.hu

Telefon

+36 1 273 2419